خرید نهال بادام

لیست 6 رقم از پربارترین و بهترین انواع نهال بادام

09144802402

مشاوره رایگان کاشت نهال بادام

زمان گلدهی : دیر گل

شروع باردهی : اولین سال

فاصله کاشت : 6 * 7

ویژه مناطق : سردسیر

نهال بادام خوشه ای

خصوصیات نهال:  این نهال بادام از نهال های پربار برای منطقه ی سردسیری است و همچنین عملکرد بسیار خوبی با عمر اقتصادی 30 ساله در این مناطق دارد. رشد این نهال به صورت خوشه ایست

کاشت: بهترین ماه برای کاشت این نهال در مناطق سردسیری، اسفند می باشد و بهترین فاصله برای رشد بهتر این نهال، 6 متر می باشد. کاشت این نهال در 1800 متر ارتفاع از سطح دریا میسر است.

گلدهی: این نهال خود گرده افشان است و در دسته نهال های دیر گل قرار میگیرد و باردهی خود را از سال دوم آغاز میکند.

خرده از 1 الی 500 اصله
عمده 500 الی 1000 اصله 10% تخفیف

زمان گلدهی : دیر گل

شروع باردهی : اولین سال

فاصله کاشت : 6 * 7

ویژه مناطق : سردسیر

نهال بادام سنگی

خصوصیات نهال:  نهال بادام سنگی از نهال های بومی ایران است و مناسب مناطق خشک و کم آب است و نیازآبی آن از طریق باران هم بر طرف می شود. عمر اقتصادی این نهال حدود 25 سال است.

کاشت: بهترین فصل برای کاشت این نهال پاییز می باشد. ارتفاع 800 تا 2200 متر و دمای 42 درجه برای کاشت این نهال بسیار مطلوب است. بهترین فاصله برای کاشت آن، 4 تا 5 متر است.

گلدهی: این نهال دیرگل است و در دمای پایین دچار سرمازدگی می شود. این نهال چند ماه پس از گل‌دهی و معمولا در شهریور ماه به بار می‌نشیند.

خرده از 1 الی 500 اصله
عمده 500 الی 1000 اصله 10% تخفیف

زمان گلدهی : دیر گل

شروع باردهی : اولین سال

فاصله کاشت : 6 * 7

ویژه مناطق : سردسیر

نهال بادام فرانیس

خصوصیات نهال: این نهال از انواع نهال های فرانسوی است و بسیار سودده می باشد. این نهال نسبت به سرمای دیررس حساسیت زیادی دارد. شکل برگ این درخت سورنی است.

کاشت: انواع خاک مخصوصا خاک های نیمه شور و قلیایی برای کاشت این نهال مناسب است. پاییز بهترین فصل برای کاشت نهال بادام فرانیس است البته در مناطق سردسیری بهتر است  کشت نهال را به اواخر اسفند ماه موکول کرد.

گلدهی: این نهال برای گرده افشانی به نهال های دیگر نیاز دارد و در دسته نهال های دیر گل اما زودبارده قرار میگیرد و باردهی خود را از سال دوم آغاز میکند.

خرده از 1 الی 500 اصله
عمده 500 الی 1000 اصله 10% تخفیف

زمان گلدهی : دیر گل

شروع باردهی : اولین سال

فاصله کاشت : 6 * 7

ویژه مناطق : سردسیر

نهال بادام شکوفه (بادام کاغذی)

خصوصیات نهال: این نهال از انواع نهال های ایرانی است. به علت رشد زود هنگام و سریع، این نهال در انواع نهال های تجاری قرار گرفته شده است و عمر اقتصادی ای حدود 25 تا 35 سال دارد.

کاشت: کشت این نهال مناسب مناطق سردسیری است. بهترین فاصله برای کاشت این نوع نهال، 4*4 می باشد. اوایل فصل پاییز تا اوایل فصل زمستان بهترین زمان برای کاشت نهال بادام مامایی است.

گلدهی: این نهال برای گرده افشانی به نهال های دیگر نیاز دارد و در دسته نهال های دیر گل قرار میگیرد و باردهی خود را از سال دوم آغاز میکند.

خرده از 1 الی 500 اصله
عمده 500 الی 1000 اصله 10% تخفیف

زمان گلدهی : دیر گل

شروع باردهی : اولین سال

فاصله کاشت : 6 * 7

ویژه مناطق : سردسیر

نهال بادام شکوفه (بادام کاغذی)

خصوصیات نهال: این نهال از انواع نهال های ایرانی است. به علت رشد متوسط، این نهال در انواع نهال های دیر رس قرار گرفته شده است ریشه این درخت مقاوم و میوه سفتی دارد.

کاشت: بهترین فاصله برای کاشت این نوع نهال، 3 تا 7 متر می باشد. زمان کاشت این نهال وابسته به شرایط آب و هوایی محل کاشت است. فصل پاییز بهترین زمان برای کاشت آن در مناطق معتدل است.

گلدهی: این نهال برای گرده افشانی به نهال های دیگر نیاز دارد و در دسته نهال های دیر گل قرار میگیرد و باردهی خود را از سال دوم آغاز میکند.

خرده از 1 الی 500 اصله
عمده 500 الی 1000 اصله 10% تخفیف

زمان گلدهی : دیر گل

شروع باردهی : اولین سال

فاصله کاشت : 6 * 7

ویژه مناطق : سردسیر

نهال بادام آذر (بادام نیمه کاغذی)

خصوصیات نهال: این نهال از انواع نهال های ایرانی است و کاشت آسانی دارد. این نهال برای گلدهی خود به زمان طولانی تری نسبت به سایر نهال های بادام، دارد. نهال بادام آذر معروف به بهترین نهال برای منطق سردسیری است.

کاشت: بهترین فاصله برای کاشت این نوع نهال، 6*6 یا 6*7 متر می باشد. بهترین ماه برای کاشت این نهال، آبان ماه است.

گلدهی: این نهال برای گرده افشانی به نهال های دیگر نیاز دارد و در دسته نهال های دیر گل قرار میگیرد و باردهی خود را از سال سوم یا چهارم آغاز میکند.

خرده از 1 الی 500 اصله
عمده 500 الی 1000 اصله 10% تخفیف

برخی از سوالات متداول قبل از خرید نهال بادام

اگر سوال شما در لیست زیر نبود میتوانید در قسمت نظرات پرسش خود را از ما بپرسید و کارشناسان ما پاسخ خواهند داد.

1. نهال بادام چه زمانی مناسب برای خرید است؟

پاسخ: بهترین زمان برای خرید نهال بادام در پاییز و زمانی که برگ‌های درخت بادام بهاری سبز هستند و غیر از فصل خشکی است.

2. آیا بادام وحشی (بادام وحشی) می‌تواند توسط نهال بادام توسط انتقال الیهی پیوند شود؟

پاسخ: بله، نهال بادام می تواند توسط انتقال الیهی با بادام وحشی پیوند خورد.

3. آیا سایر درختان یا گیاهان کنار نهال بادام رشد می کنند؟

پاسخ: بله، سایر گیاهان و درختان می توانند در نزدیکی نهال بادام رشد کنند، اما باید مطمئن شوید که این گیاهان با رشد نهال بادام تداخل ندارند.

4. بهترین نوع خاک برای رشد نهال بادام چیست؟

پاسخ: نهال بادام به خاطر ارگانیسمی غنی از قارچ‌ها که در پوشش ریشه به وجود می‌آورد، خاک ترجیحاً با بافت سبک و جذب حملات قارچی دارای ماده آلی زیادی است.

5. آیا نهال بادام بهتر است در ظلمت یا نور پوشیده باشد؟

پاسخ: درخت بادام نیاز به نور خورشید در طول روز دارد تا بتواند به درستی رشد کند.

6. آیا در نگه داری از نهال بادام، به آبیاری خاصی نیاز است؟

پاسخ: در ابتدای رشد، نهال بادام کمترین نیاز خود را به آب دارد. در تابستان یا هنگام کمبود آب، بهتر است حداقل 5 لیتر آب روزانه به نهال بادام داده شود.

7. چگونه می توان آفات و بیماری‌ها را از نهال بادام دور کرد؟

پاسخ: سموم شیمیایی و الیه‌های آفت و بیماری‌ها با مدیریتی درست برای کاهش لجم آفت و بیماری‌ها در درخت بادام کنترل می‌شوند. از این رو بهترین راه برای جلوگیری از بروز بیماری‌ها و آفات، پیشگیری اولیه، نگهداری سالم و کنترل مدیریت گیاهان است.

8. چگونه می توان برای نهال بادام بهترین شرایط زمین را فراهم کرد؟

پاسخ: بادوم نسبت به شرایط زمین بسیار دل‌باخته است. به رشد، رنگ، مزه و نوع پوشش بادام درختی شوریده شده برای بادام شغلی زندگیتان اهمیت ویژه‌ای می‌دهد. شرایط پایه‌ای برای رشد نهال بادام شامل خاک و آبیاری مناسب، آفتاب و تهویه مناسب است.

(از کاشت تا سود دهی فراز نهال همراه شماست)

همه چیز درباره خرید نهال بادام

لذت کشاورزی و سود دهی با خرید نهال بادام

نهال بادام، یکی از متنوع ترین انواع نهال هاست و این تنوع بالا به شما اطمینان لازم برای کاشت و خرید نهال بادام را برای هر نقطه با هر نوع آب و هوا و اقلیمی در ایران را می دهد.

نهال های بادام با تنوع بسیاری که دارند، مقاومت بالا در برابر آفات و بیماری ها، باردهی زیاد و حساسیت بسیار کم در برابر مناطق آب و هوایی را با خود به ارمغان آورده اند. این مساله به این معنی است که شما با خرید نهال بادام عملا هیچ نگرانی ای به عنوان یک کشاورز نخواهید داشت و همین امر کاشت و خرید نهال بادام را برای شما تبدیل به یک کشاورزی و شغل شیرین می کند.

خصوصیات نهال بادام:

نهال بادام انواع زیادی دارند و این تنوع کار را برای خریدار آن آسان تر می کند. البته که هر کدام از انواع این نهال خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد که برای کاشت و خرید نهال بادام در منطقه ی مورد نظر خود باید به خصوصیات هر نوعی از آن توجه داشت.

میوه درخت بادام از دو نوع پوست مجزا تشکیل شده است. یک پوست سبز و یک پوست چوبی. البته بسته به نوع نهال بادام، جنس پوست چوبی به سنگی یا کاغذی تغییر پیدا می کند. کندن پوست سبز از میوه ی نهال بادام به هیچ عنوان سخت نیست و تنها با فشار دست می توان آن بخش را جدا کرد.

این درخت ارتفاع کمی دارد و به اصطلاح به آن درخت پا کوتاه گفته می شود. نهال بادام در هر نوع اقلیم به خوبی رشد می کند و بار دهی بسیار عالی ای دارد. درخت بادام مانند هر نوع درخت دیگری برای رشد و باردهی نیاز به نور، مراقبت، هرس به موقع، آبیاری و کود دهی دارد. این درخت در برابر کم آبی مقاوم است و کمبود آب برای این درخت مشکل ساز نخواهد بود. برگ های درخت بادام به شکل سوزنی است و دارای شیار هایی در کناره ی برگ هاست. گل های درخت بادام به رنگ صورتی کم رنگ است. گرده افشانی این درخت به این صورت است که بعضی از انواع درخت بادام خود گرده افشان هستند و بعضی از انواع دیگر، دگر گرده افشان هستند.

درخت بادام در فصل بهار با رویاندن گل های صورتی خود به طبیعت و منظره ی باغ شما جلوه ای خاص می بخشد.

میوه نهال بادام

میوه ی این درخت چه خاصیتی دارد؟

بادام درختی (Arboreal-almond) یک میان‌وعده‌ ی مغذی و مفید است که نه تنها باعث ایجاد حس سیری می‌شود، بلکه فواید زیادی نیز برای سلامتی بدن فراهم می‌کند. بادام درختی یک ماده‌ی غذایی مغذی و کم کربوهیدرات است و می‌توان از آن در پخت و پز و انواع سالاد و شیرینی نیز استفاده کرد، البته موارد مورد استفاده از این میوه ی بهشتی به اینجا ختم نمی‌شود. این آجیل خوشمزه را می‌توان به صورت نمکی، بدون نمک، خام یا بو داده تهیه کرد؛ می‌توان با آن کره‌ی بادام درست کرد یا از آن شیر بادام گرفت.  بادام دانه‌ های خوراکی و مفیدی است که از درخت بادام به دست می‌آید. این درخت بومی خاورمیانه است و اگرچه در کشورهای زیادی کشت می‌شود اما می‌توان آمریکا را یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این آجیل در دنیا برشمرد. بادام حاوی مقادیر قابل‌توجهی مس، ویتامین B2 (ریبوفلاوین) و فسفر است.

آیا کاشت و خرید نهال بادام صرفه اقتصادی دارد؟ چقدر؟

نهال بادام از انواع متنوع و بسیار مقاوم در بین نهال هاست. نهال بادام در هر منطقه ی اقلیمی از ایران به خوبی رشد می کند و حتی خشکی و کم آبی را به خوبی تحمل می کند. بنابر این این مقاومت بالای نهال بادام، بهترین و آسان ترین شرایط را برای یک کشاورز مهیا می سازد تا با کمترین امکانات و به راحت ترین روش صاحب سود چشمگیری شود. اگر حتی از کاشت، داشت و برداشت آسان آن بگذریم، محصولاتی که یک درخت بادام به کشاورز اهدا می کند را نمی توان از قلم انداخت.

میوه ی درخت بادام بسیار پر طرفدار و مقوی است و همچنین مصارف زیادی چه در بازار ایران و چه در بازار کشور های دیگر دارد که این نشان دهنده ی راه پر رونق و سودآور کشاورزی نهال بادام است.

با خرید نهال بادام به چه محصولاتی دست پیدا می کنم؟

محصولات جانبی ای که شما با خرید نهال بادام به آنها دست پیدا خواهید کرد عبارت اند از:

 • روغن بادام خوراکی که برای استفاده در پخت و پز به کار می رود و مشتریان و مخاطبان خاص خود را دارد.
 • کره بادام که این روز ها تبدیل به یک فرآورده ی مهم در خانه هایمان شده و صبح و عصر مهمان وعده های غذاییمان می شود.
 • شیر بادام به عنوان جایگزینی مناسب برای شیر گاو مختص افرادی که به شیر گاو حساسیت دارند یا رژیم های غذایی منحصر به فردی دارند که استفاده از شیر گاو را ممنوع کرده است.
 • فرآورده های غذایی مثل اسانس ها و یا بستنی هایی که در آنها از بادام استفاده می شود.
 • وسایل آرایشی بسیار با کیفیت که وابسته ی روغن بادام یا خود بادام هستند که البته شاهد بازار رو به رشد و داغ این محصولات هستیم.

شما تنها با خرید نهال بادام می توانید علاوه بر دسترسی به خود میوه ی بادام برای آجیل ها و … به محصولات جانبی دیگر نیز دست پیدا کنید که این مساله کاشت و خرید نهال بادام را تبدیل به تجارت و شغلی لذت بخش و پر سود کرده است.

راهنمایی کامل برای خرید نهال بادام

با توجه به نکاتی که ذکر شد، خرید نهال بادام نیازمند دقت فراوان و ریز بینی شماست، چرا که انتخاب بهترین نهال نیاز به تشخیص سالم بودن بدنه، برگ ها، ریشه ها، محل پیوند نهال، لیبیل استاندارد و …. دارد. اما نگران نباشید زیرا فراز نهال، منبع معتبر خرید نهال بادام در ایران در کنار شماست. شما می توانید با مطالعه ی وبسایت نهالستان فراز نهال، به تنوع بالایی از سالم ترین نهال های بادام با بهترین قیمت ها دست پیدا کنید و به راحتی برای خرید اینترنتی بهترین نهال بادام مناسب خود اقدام فرمایید.

چگونه یک نهال بادام بکاریم؟

بعد از خرید نهال بادام سالم ، نیاز به حفر یک حفره عمیق به عمق و قطر 70*70 نیاز است. پس از آن باید کود حیوانی پوسیده را با خاک حفره ی حفر شده  مخلوط کرد و سپس نهال را داخل آن قرار داد. توجه کنید ریشه ی نهال بادام را باید به نحوی درون خاک قرار داد که ریشه توانایی رشد داشته باشد و مشکلی برای رشد آن بوجود نیاید.

بعد از پاکوبی کامل خاک کنار نهال بادام به راز مهم رشد اولیه ی این نهال می رسیم که این راز همان آبیاری در اولین روز است. آبیاری نهال بادام در روز اول کاشت به دلیل رشد خوب ریشه، بسیار مهم است. در صورتی که آبیاری غرقابی داشته باشید نهال شما دچار پوسیدگی خواهد شد مگر آنکه برای نهال بادام خود تشتک درست کنید.

چگونه یک بذر نهال بادام بکاریم؟

ابتدا بذر ها را برای یک دوره ی زمانی مستمر سرما می دهیم. به همین منظور بذر نهال بادام را به مدت 24 ساعت در آب قرار می دهیم به نحوی که بذر ها در آن غوطه ور باشند. این کار به دلیل کاشت بهتر و بالا بردن احتمال جوانه زنی بذر انجام می گیرد.

پس از 24 ساعت بذر های نهال بادام را در داخل یک نایلون پر از شن و ماسه قرار می دهیم. دقت داشته باشید، بعد از این مرحله بذر ها می بایستی به مدت یک ماه در یخچال استراحت کنند. بذر های نهال بادام سرما دوست هستند و دمای مناسب برای آنها دمای 2 تا 7 درجه می باشد. در طول دوره ی یک ماهه ی استراحت بذر ها، چک کردن دائمی بذر ها و رطوبت رسانی به آن ها در صورت خشک شدن، الزامی است.

همانطور که می دانید کاشت درخت بادام با روش کاشت بذر بسیار حساس است و نیازمند دقت و صبر زیادی است و البته اینکه ریسک بالاتری دارد همچنین در صورت نداشتن سابقه و تجربه ی کافی ممکن است درصد جوانه زنی بذر ها کاهش یابد.

مهم ترین نکات قبل از خرید نهال بادام

قبل از کشت و خرید نهال بادام چه چیز اهمیت دارد؟

همانطور که ذکر شد احداث باغ بادام بسیار سود آور و آسان است ولی خرید نهال بادام، بسیار مهم است و نیازمند دانستن نکاتی است که به شما درک کاملی از محصول خریداری شده بدهد.

نهال بادام دارای انواع متفاوتی است و این طبقه بندی در نهال ها وابسته به ویژگی های هر نهال هستند. ویژگی هایی مثل زمان باردهی، مراقبت، عمر باردهی، میانگین وزن میوه و …. بیانگر خصوصیات منحصر به فرد هر نوعی از بادام می باشند. اگر از اصطلاحات بالا چیزی نمی دانید یا برایتان سوال شده است که خصوصیات ذکر شده چه تاثیری در نهال شما و میزان سود دهی باغ شما دارد اصلا نگران نباشید زیرا فراز نهال با شماست تا به شما در خرید نهال بادام مناسب مشاوره دهد. همان اندازه که دانستن نوع نهال بادام مناسب مهم است، پیدا کردن یک نهالستان معتبر و خوب هم برای خرید نهال بادام بسیار اهمیت دارد. زیرا نحوه ی کاشت بذر و نگهداری از نهال، در روند باردهی و کیفیت آن مهم و تاثیر گذار است.

نکته ی حائز اهمیت بعدی سالم بودن بدنه ی نهال بادام شماست. بدنه ی نهال  و برگ های آن باید عاری از هر گونه بیماری و آفات باشد. حتما دقت داشته باشید جوانه های نهال بادام شما باید در حالت خواب قرار داشته باشند.

ریشه های نهال بادام خریداری شده خبر از سلامت نهال شما می دهند. پس حتما با دقت آنها را چک کنید تا هیچ گونه آفت، بیماری، پوسیدگی و یا سفیدکی مشاهده نفرمایید. نکته ی بعدی راجع به ریشه ی نهال بادام، شکل ریشه است. ریشه ی نهال بادام باید حتما متعدد و به اصطلاح مویی باشد.

بهترین زمان برای کاشت نهال بادام چه زمانی است؟

چه فصلی برای کاشت نهال بادام بهتر است؟

انتخاب زمان اشتباه برای کاشت نهال بادام می تواند خسارات بدی را به بار بیاورد و منجر به این شود که نهال شما هرگز به باردهی خود نرسد. علی رغم وجود اقلیم متفاوت و متنوع در کشور عزیزمان ایران، زمان کاشت نهال بادام در هر بخش یکسان است. زمان مناسب برای کاشت نهال بادام، ماه های آذر و اسفند می‌باشد. در حقیقت قبل از بیدار شدن جوانه ها، بهترین زمان برای کاشت یک نهال بادام است.

چه خاکی برای کاشت نهال بادام مناسب تر است؟

همانطور که در بالا گفتیم درخت بادام مقاومت بسیار خوبی در برابر شرایط دارد ولی با این حال این نهال با ارزش، احتیاج به مراقبت و بستر سازی مناسب برای رشد خود دارد. یکی از روش های بستر سازی برای رشد خوب نهال بادام، انتخاب خاک مناسب و توجه به نکات مربوط به خاک آن است.

تقریبا هر نوع خاک از جمله خاک آهکی برای رشد نهال مقاوم بادام مناسب است و این نهال قابلیت رشد خوب و بار دهی مناسب را در هر نوع خاکی دارد. ولی انتخاب بهترین نوع خاک برای نهال بادام می تواند به سرعت رشد و کیفیت میوه های درخت بادام کمک شایانی کند.

خاک های سبک مثل خاک شنی، خاک رس و یا لومی جزو بهترین خاک ها برای کاشت نهال بادام می باشد چرا که نفوذ پذیری هوا و آب در این نوع خاک ها بهتر است و این امر موجب تهویه ی مناسب برای نهال بادام شما می شود. البته شخم زدن کافی و زهکشی خاک مورد نظر هم برای کاشت نهال بادام ضروری است زیرا این عمل به جلوگیری از پوسیدگی و خفگی ریشه نهال بادام کمک می کند. نهال بادام تا میزان 4 میلی موس شوری و حدودا 20 تا 30 درصد خاک آهکی احساس راحتی می کند و مشکلی برای باردهی و رشد آن پیش نمی آید. سطح مناسب PH برای خاک این نهال بین 5.5 تا 6 می باشد.

انواع نهال بادام در بازار و موجود در فراز نهال

انتخاب و خرید بهترین نهال بادام رابطه ی مستقیم با سود شما در آینده خواهد داشت. پس دقت در خرید نهال بادام مناسب منطقه ی شما بسیار مهم است. همانطور که قبلا هم گفته شد نهال بادام انواع متنوع و متفاوتی دارد که در ادامه انواع نهال بادام را معرفی می کنیم:

 • نهال بادام تلخ
 • نهال بادام خوشه ای
 • نهال بادام سنگی
 • نهال بادام ربیع
 • نهال بادام فرانسیس
 • نهال بادام مامایی
 • نهال بادام شکوفه
 • نهال بادام آذر

 

بهترین نهال بادام کدام است؟

چه نهالی بهترین نهال است؟ چه نهالی مناسب خرید است؟

همانطور که ذکر شد، نهال بادام ارقام متنوعی دارند؛ برای مثال، فرانیس کلون 435، بادام کاغذی، بادام تونو، بادام سهند وشکوفه، نهال بادام مامایی سامان، نهال بادام دیرگل آذر و …. . برای خرید بهترین نهال بادام باید دقت کافی به محل کاشت (باغ مورد نظر خود) داشته باشید.

بهترین نهال برای مناطق گرمسیر:

در مناطق گرمسیری کمبود آب شدیدی وجود دارد ولی جای نگرانی نیست زیرا نهال بادام بسیار مقاوم است و با کمبود آب به راحتی کنار می آید. نهال های بادام در مناطق گرمسیری به ماهی یک بار آبیاری احتیاج دارند. بهترین نهال ها برای این مناطق، نهال بادام دیرگل آذر، نهال بادام مامایی، نهال بادام تونو و نهال بادام فرانیس می باشند.

بهترین نهال برای مناطق سردسیر:

نهال های بادام عملکرد بسیار خوبی در مناطق سردسیری از خود نشان می دهند. تقریبا تمامی نهال های بادام مناسب کاشت در این منطقه هستند. بهترین نهال های بادام برای مناطق سردسیری نهال بادام دیرگل آذر، نهال بادام تونو و نهال بادام فرار دوئل می باشند.

صفر تا صد هرس درخت بادام

در ابتدا باید گفت بسیاری عقیده دارند که با هرس کردن درخت، از میزان بار دهی آن کم می شود و این کار به ضرر باغدار و کشاورز است. اما باید گفت با هرس مناسب و اصولی، شاخه های خشک و پوسیده از درخت بادام شما جدا می شود و موجب افزایش رشد و باردهی درخت شما می گردد.

هرس کردن نهال بادام به دو دسته تقسیم می شود:

 1) هرس کردن نهال بادام با رشد عمودی   

2)هرس کردن نهال بادام با رشد افقی

بسته به این که رشد نوع نهال شما به چه گونه است می توانید از روش هرس کردن مخصوص نهال بادام خود استفاده کنید.

هرس کردن نهال با رشد عمودی:

در انواع نهال هایی که رشد عمودی دارند می بایستی یک فاصله ی یک متری یا کم تر از یک متر از زمین در نظر گرفت و شروع به هرس درخت کرد.

هرس کردن نهال با رشد افقی:

در انواع نهال هایی که رشد افقی دارند می بایستی یک فاصله ی یک متری الی یک و نیم متری از زمین در نظر گرفت و شروع به هرس بالای درخت کرد.

هرس درختان بادام در یک ساله ی اول تنها به جدا کردن شاخه های خشک و شکسته و یا آفت زده ختم می شود. هرس کردن هر ساله ی درخت بادام می تواند به باردهی و زیبایی درخت شما کمک به سزایی کند.

 

آبیاری نهال بادام؛ از سیر تا پیاز

 • نکته ی بسیار مهم در آبیاری انواع نهال ها توجه به سن نهال بادام و نوع پایه ی نهال مورد نظر شماست. آبیاری نهال بادام در سنین مختلف، متفاوت است. برای مثال برای نهال بادامی که پایه ی آن روی پایه تلخ پیوند خورده باشد، آبیاری به حالت دیمی جواب می دهد. راز رشد نهال های بادام شما، در آبیاری اصولی و مناسب نهال های بادام در سال های اول و دوم (در فصل رشد نهال بادام= اردیبهشت تا مرداد) حتی در حالت کاشت دیمی است.

ولی بهترین زمان برای آبیاری نهال های بادام چه زمانی است؟ به چه مقدار؟

نهال بادام برای رشد بهتر نیاز به آبیاری زیادی در حالت رشد و جوانه زنی خود دارد. زمان جوانه زنی نهال های بادام ماه های اسفند تا اردیبهشت برآورد شده است. اما پاسخ به سوال اینکه چه مقدار آبیاری برای نهال های بادام مناسب است بستگی به محل کاشت و شرایط آب و هوایی و میزان بارندگی منطقه ی شما دارد. در مناطق گرمسیری که هوا خشک تر است و میزان بارندگی بسیار کم است هفته ای یکبار آبیاری برای نهال های بادام کافیست اما در مناطق سردسیری این دوره به 10 روز یکبار تغییر خواهد کرد.

چه روشی برای آبیاری نهال بادام مناسب است؟

به جرئت می توان گفت بهترین روش آبیاری نهال های بادام، روش آبیاری قطره ای می باشد. در این روش میزان آبیاری کنترل شده است که این مساله از دو جهت مفید است. اول در صرفه جویی آب مصرفی و کمک به محیط زیست و هزینه. دوم برای سلامت ریشه و جلوگیری از خفگی یا پوسیدگی ریشه ی نهال بادام شما. نهال بادام یکی از منعطف ترین نوع نهال هاست بنابر این حتی روش های غرقابی، کرته ای و یا بایلر هم برای آبیاری نهال بادام جواب گو هستند. البته هرگز نیاز نهال خودتان و منطقه ای که نهال در آن کاشته می شود را فراموش نکنید زیرا مهم ترین عامل در تعیین میزان آبیاری و نوع آبیاری همین موضوع است.

انواع بیماری ها و آفات نهال بادام

دشمنان باغ خود را بهتر بشناسید!

درست است که شما با انتخاب بهترین نهال بادام می توانید انتظار مقاومت بالایی را از نهال بادام در برابر بیماری ها و آفات داشته باشید ولی بهر حال  بیماری ها و آفاتی وجود دارند که شما با شناخت و تشخیص آنها و بر طرف کردنشان می توانید به درخت خود کمک کنید. از مهلک ترین و خطرساز ترین بیماری ها و آفات نهال بادام می توان انواع شته، کرم و حشرات بر روی تنه، برگ ها و یا ریشه و نوعی بیماری قارچی مرسوم در درختان بادام (موجب قهوه ای رنگ شدن برگ ها می شود) اشاره کرد.

در صورت بروز چنین بیماری قارچی ای شما می توانید برگ های مبتلا به این نوع قارچ را از درخت جدا کرده و آنها را بسوزانید. و یا اینکه می توانید با محلول ضد عفونی کننده، از درخت خود محافظت کنید.

2 دیدگاه در “خرید نهال بادام

 1. آواتار نیما براتی نیما براتی گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات کاملتون
  من یه سوال داشتم برای خرید نهال بادام، توی یک رپورتاژ خوندم که نهال بادام دیرگل ماندگاری بیشتری نسبت به بقیه نهال ها داره اینو توی اقتصاد آفرین نوشته بود، خواستم ببینم آیا بهترین نهال از لحاظ طول عمر همین هستش؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آواتار اکبر قلیزاده اکبر قلیزاده گفت:

   ماندگاری بادام ربطی به دیر گل بودن بادام ندارد بلکه بستگی به جنس اون بادام و شرایط نگهداری دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *